HEM

Aktuellt

10 dyraste flaskorna på Systembolaget

Här är Systembolagets tio dyraste flaskor. En ny whisky sätter rekord och kostar 895 000 kronor. Aldrig tidigare har en så gammal single malt tappats på flaska.

En 80 år gammal Glenlivet gör sensation i whiskyvärlden. Aldrig tidigare har en så gammal single malt buteljerats. Mitt under brinnande världskrig, den 3 februari 1940, placerades ett fat med nummer 340 i Gordon & MacPhails lager av George Urquhart och hans pappa John. Där har det sedan legat och väntat i hela åtta decennier. Nästan precis på 80-årsdagen, den 5 februari 2020, tappades whiskyn på flaskor. Fortfarande finns 44,9 procent alkohol kvar efter alla år. Totalt är det 250 unika flaskor som har tappats från fatet.

– Att denna whisky – den äldsta single malt någonsin på flaska – förblir så full av livlig smak med en styrka på 44,9 procent, är en vittnesbörd om kunskap som överlämnats till efterföljande generationer av min familj, säger Stephen Rankin, chef för Prestige på Gordon & MacPhail Whiskeys.

Whiskyn tappades på en verkligt unik flaska. Den internationellt kände arkitekten och designern Sir David Adjaye OBE fick utforma karaffen och en ekbox.

Nu säljs en flaska av den unika whiskyn på Systembolaget: Generations 80 Years Old from Glenlivet Distillery Vintage 1940. Det blir den dyraste flaskan som någonsin har sålts på vårt svenska monopol.

Totalt finns det 250 flaskor i världen och det är bara en enda som kommer att säljas i Sverige. Systembolaget säljer flaska nummer 57, som går att beställa på webblanseringen vilken är öppen mellan 28 oktober klockan 10.00 och 31 oktober klockan 23:59.

För den som inte hinner med att reservera den allra dyraste buteljen finns det andra godingar i den dyrare prisklassen på Systembolaget: tvåa på listan är en Bowmore från 1965 som kostar 379 000 kronor för en butelj.

Systembolagets dyraste vin är champagnen Amour de Deutz Brut Millesimé, 2002. Den kommer i en sexliters imperial-flaska och passar perfekt till ett större sällskap. Prislappen är 56 000 kronor.

Betydligt dyrare per liter är Boërl & Kroff Cuvée Sélectionnée Brut från 1998. En magnumflaska går loss på 52 647:-. Boërl & Kroff är en av de dyraste och mest sällsynta champagnerna som finns, gjord endast på de bästa druvorna från Drappier. De gör en selektering där endast det finaste används till världens kanske förnämsta champagne.

FAKTA

10 dyraste flaskorna på Systembolaget:

Generations 80 Years Old from Glenlivet Distillery Vintage 1940, 1940
Storbritannien
700 ml Maltwhisky
895 000:-

Bowmore 1965 52 Years, 2019
Storbritannien
700 ml Maltwhiskey
379 000:-

Johnnie Walker Master's Ruby Reserve 40 Years
Storbritannien
700 ml Blended whiskey
179 900:-

Port Ellen 40th
Storbritannien
700 ml Maltwhiskey
77 990:-

Glen Grant Sherry Hogshead Private Collection, 1965
Storbritannien
700 ml Maltwhiskey
66 184:-
Glen Mhor Private Collection, 1966
Storbritannien
700 ml Maltwhiskey
65 256:-

The Balvenie DCS Chapter1 37 Years, 1978
Storbritannien
700 ml Maltwhiskey
64 700:-

Amour de Deutz Brut Millesimé, 2002
Frankrike
6000 ml Torr champagne
56 000:-

Boërl & Kroff Cuvée Sélectionnée Brut, 1998
Frankrike
1500 ml Torr champagne
52 647:-

Armand de Brignac Brut Gold Ace of Spades
Frankrike
6000 ml Torr champagne
49 851:-
Läs mer

Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Stor guide: Några goda nyheter i fasta sortimentet

Stor guide: Några goda nyheter i fasta sortimentet

Ohelig allians, tysk fruktstund och vulkanvin. Det är några av nyheterna i Systembolagets fasta sortiment 1 mars. Här är några av pärlorna! Mousserande vin: [product] 159230 | Ett litet budgetfynd! ..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: Nyheter i september 2022

Anders Melldén tipsar: Nyheter i september 2022

Överraskande välkomstbubbel, finbourgogne från Frankrike, smakrikt av Greklands trenddruva och rött från unge kultkillen Jamie Kutch. Här kommer våra tips på härliga nyheter som kommer under septemb..

Läs mer
Systembolaget: Fler kunder köper mer än normalt

Systembolaget: Fler kunder köper mer än normalt

Systembolaget märker nu ett ändrat köpbeteende hos svenskarna under coronakrisen. Antalet kunder i butikerna ökade förra veckan – och vi handlade mer varje gång. – Generellt så är det öl och vin som..

Läs mer