HEM

Aktuellt

Finns det någon glögg som jag därute?

Det kom en flaska för prov till redaktionen och ett brev med en förklaring av innehållet. Sällan har jag blivit MER nyfiken!!!

”Hej Vinguiden

Vi tvingades (tyvärr) göra glögg 2021 och jag tänkte kolla om ni ville prova en flaska? 

Glöggen med namnet ”Finns det någon glögg som jag därute?” är resultatet av ett misslyckande av episka proportioner. 2021 var ett utomordentligt dåligt år för våra franska Syrah-druvor som utsattes för hagel, frost, översvämning och röta. Den sämsta årgången på 50 år enligt vår odlare och det gick helt enkelt inte att göra gott vin av druvorna. Det fick bli glögg istället, vår första och förhoppningsvis sista. Billigt vitt socker, kryddor köpta på nätet, sprit från dunk – recept hittat hos den stora sökmotorn. Det är verkligen inte världens bästa glögg och den är fan inte billig men det är vår glögg. Hoppas du njuter av den trots allt. Lanseras på SB den 1 november för 259 kr.

Hälsningar från de ofrivilliga glöggmästarna i Gamlestan.

Kenneth Gustafsson”

Jag formligen slet upp paketet och hällde snabbt upp ett glas som provades enligt konstens alla regler. Jäklar så gott det var! De ofrivilliga glöggmakarna hade lyckats trots allt! 

Glöggen släpps i beställningssortiment den 1 november och jag är då en av de första som kommer att ställa mig i kö för att köpa en flaska (totalt finns det 4000 flaskor). 

Finns det någon glögg som jag därute? Starkvinsglögg
Finns det någon glögg som jag därute? Starkvinsglögg
Kryddig smak med sötma och tydliga inslag av stjärnanis, kryddnejlika, körsbär, kanel, bränt socker och pomerans.
750 ml - 14.5% - Sockerhalt 12.6 g per 100 ml
260 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Bli full – av vitaminer – med nya hälsog..

Bli full – av vitaminer – med nya hälsog..

Nu kommer glöggen som ska boosta din hälsa. Superfruktglögg från Saturnus är full av nyttiga bär och frukter. Granatäpple, blåbär, blodapelsin och aronia är ingredienserna i Sveriges genom tiderna k..

Läs mer
Edward är tillbaka med glöggsuccén

Edward är tillbaka med glöggsuccén

Edward Blom är tillbaka med sin glöggsuccé. Hans starkvinsglögg har sålt slut flera gånger – men nu ska den räcka längre än till lucia. Hans ”maffiga och mysiga glögg ”är framtagen med ett kra..

Läs mer
Nu kommer fjolårets glögg-succé tillbaka

Nu kommer fjolårets glögg-succé tillbaka

I fjol sålde 9000 flaskor slut på några timmar. Nu släpps 2019 års upplaga av succéglöggen, Gin & Tonic Glöggen från Stockholms Bränneri – men med en ny smaktwist. – Förra årets intresse ..

Läs mer