HEM

Aktuellt

Nya fruktölet som är en ren förfriskning

Här är nya fruktölet som är lika uppfriskande som en sommarcocktail. Rodenbach FruitAge är en blandning av öl, körsbär och fläder som ger syrliga och fruktiga toner. Ren förfriskning för såväl ölnördar som drinkälskare!

Mytomspunna belgiska bryggeriet Brouwerij Rodenbach släpper nu en fruktöl med enbart naturliga ingredienser i Systembolagets beställningssortiment.

Rodenbach FruitAge är en lagrad syrlig öl med smak av körsbär och fläder. Här möter den traditionella belgiska bryggarkulturen det moderna samhällets smakpreferenser. Rodenbach FruitAge är en uppfriskande fruktöl med låg alkoholhalt på 3,9 procent.

Ölet är en mix mellan öl som lagrats på ekfat i två år, färsk öl och färska röda bär i form av körsbär och fläder. Det här är ett traditionellt sätt att skapa öl i Belgien, men smaken är i högsta grad modern och minner om en fräsch och uppfriskande sommarcocktail. Perfekt nu när vårsolen äntligen börjar värma på allvar.

Hemligheten bakom den delikata syran och fruktiga smaken i ölet är Rodenbachs uråldriga ekfat som till för mjölksyrakultur i ölet. Vissa av faten är så gamla som 150 år. Rodenbach FruitAge går hem både hos ölnördar och drinkälskare.

Beståndsdelarna i Rodenbach Fruitage är 75% olagrad öl och 25% öl som lagrats på ekfat i 2 år, sedan tillsätter man färska körsbär och fläderbär. Ölet smakar utsökt som det är, men bryggmästaren Rudi Gheguire tipsar om att skapa en härlig ölcocktail genom att avnjuta den med is, en skiva lime och mynta.

Legendariska Brouwerij Rodenbach har i snart 200 år tillverkat sin unika flamländska ale. Bryggeriet vinner ständigt nya priser för sina öl. Mest känt är bryggeriet för sina oud bruins, en ekfatslagrad öl i flamländsk stil. Bryggeriet grundades redan 1836 i byn Roeselare av Pedro Rodenbach och hans fru Regina Wauters.

Rodenbach Fruitage
Rodenbach Fruitage
Rodenbach FruitAge är en lagrad syrlig öl med smak av körsbär och fläder. Här möter den traditionella belgiska bryggarkulturen det moderna samhällets smakpreferenser. Rodenbach FruitAge är en uppfriskande fruktöl med låg alkoholhalt på 3,9 procent.
250 ml - 3.9% -
21.90 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Vinguidens ölskola – allt om olika sorters öl

Vinguidens ölskola – allt om olika sorters öl

Idag finns en uppsjö av olika ölsorter och stilar att tillgå, och det kan vara svårt att leta sig fram i djungeln av IPA, lager och stout. Därför har vi tagit fram Vinguidens ölskola, där vi hjälper..

Läs mer
Julöl – det perfekta sällskapet till julmaten

Julöl – det perfekta sällskapet till julmaten

Visste du att det infördes en lag på att brygga julöl under 1200-talet? Jo, så viktigt var det tydligen. Även om ingen idag längre kräver att det bryggs julöl, väljer fortfarande många svenskar att ..

Läs mer
Hårdrocksölet – med skivomslag som kapsyler

Hårdrocksölet – med skivomslag som kapsyler

Älskar du både öl och hårdrock? Grattis, nu kommer alla Iron Maidens album som ölkapsyler. Ölet Trooper säljs sedan flera år tillbaka på Systembolaget. För att fira vart och ett av Iron Maidens ikon..

Läs mer
Hittade 524 år gammal dansk öl i vraket

Hittade 524 år gammal dansk öl i vraket

Forskarnas dykningar i vraket Gribshunden utanför Ronneby har gett spännande fynd. Mest spektakulärt: 524 år gamla öltunnor. Här kan man snacka om gammeldansk Efter två av totalt tre veckors grävnin..

Läs mer
Islänningarnas spännande veteöl: ”Ett av värld..

Islänningarnas spännande veteöl: ”Ett av värld..

Skapas ett av världens bästa veteöl bara några mil från polcirkeln? Ja, det menar isländska bryggeriet Einstök. – Kvalitet är viktigare än kvantitet, det har gett oss fans över hela världen och dess..

Läs mer
Älskar du också stout? Här är 8 favoriter du inte få..

Älskar du också stout? Här är 8 favoriter du inte få..

När man nämner stout går tankarna till ett sött, mörkt öl som ger en fyllig mättnadskänsla. Den här ölsorten dök upp redan på 1700-talet och blev snabbt populär bland öldrickare för sin smak och sta..

Läs mer