Ruby är vinserien signerad tusenkonstnären och vinälskaren Laila Bagge. Sedan den såg dagens ljus för drygt ett decennium sedan har den tagit ett starkt grepp om många konsumenters hjärtan tack vare sina lättillgängliga och smakrika viner gjorda på populära druvor. Nu finns det efterlängtade nytillskottet Ruby Pinot Noir, tillgängligt för beställning på Systembolaget. I samband med vinsläppet fick vi oss en pratstund med Laila Bagge.
Hur började ditt intresse för vin?
Jag har alltid gillat och varit intresserad av vin, druvor, ursprung. När möjligheten öppnade upp sig för att lansera ett eget vin såg jag också chansen utveckla mitt eget intresse och kunskap under processen.
Var det något särskilt ögonblick som tände gnistan? Hur involverad är du i framställningsprocessen? Smakar och godkänner du varje batch? Finns det någon särskild vinregion eller druva som inspirerat dig mest i din vinresa?
Startskottet för mitt växande vinintresse kom under en road trip i Kalifornien där vi hoppade emellan vingårdar. Det var också här jag kunde botanisera i Zinfandel – en favoritdruva hos mig.
Att USA och Zinfandel skulle bli min första lansering kändes där och då självklart, men när jag fick möjligheten att lansera ett eget vin, ville jag inte bara lansera ett kändisvin utan jag ville addera något mer.
Jag hade många vänner som avstod röda viner då de ofta fick allergiska utslag eller huvudvärk och nästäppa som ofta beror på histaminet i vin. Det fanns ett hål i marknaden för viner med låg histaminhalt så därför har samtliga viner jag släppt låg histaminhalt.
Jag är med i alla steg och får prova, tycka, smaka och besöka. Jag kan verkligen gå i god för de viner som vi har tagit fram under flaggen Ruby Wines by Laila Bagge.
Italien är såklart ett annat favoritland när det kommer till vin. Att få vara med och se vinprocessen, hur druvorna plockas förhand, därefter pressas och vinifieras var väldigt viktigt för mig. Att få följa vinmakaren Pietro Dilernia i vingården och hans vision är jag verkligen tacksam för och slutresultat blev precis så som vi vill ha det!
Att få chansen att få hålla på med egen vinframställning tillsammans med ett kompetent team är en ren dröm.
Vad ser du i din vinportfölj om fem år?
Det här är så kul! Jag vill såklart fortsätta arbeta med vin och jag känner att jag har hittat min grej med både vinstilar, egenskaper och målgrupp. Och framåt hoppas jag i första hand kunna bredda min röda portfölj ytterligare.
Finns det något drömprojekt du inte har gjort än, men som du vill förverkliga?
Det svarar jag på när jag kommer på det! Men jag är person som ständigt vill utvecklas och är inte rädd för att ta det där steget.
Varför jobbar du med vin? Är det för att tjäna stora pengar, eller finns det ett annat syfte/intresse bakom det?
Allt man gör måste börja med ett gediget och genuint intresse – utan det kan man inte skapa en bra produkt. Springer man bara efter pengar så blir det oftast ingenting.
Det här med låg histaminhalt, är det för att du själv har problem med huvudvärk då du dricker rödvin?
Jag hade många vänner som avstod röda viner då de ofta fick allergiska utslag eller huvudvärk och nästäppa. Det fanns ett hål i marknaden för viner med låg histaminhalt. Jag har också upplevt den där nästäppan men aldrig förstått att det var pga histamin i vin!
Har du en bra näsa och palett? Är det viktigt att du väljer ett publikt vin, eller vad lägger du vikt vid?
Jag har alltid utgått från vad jag själv gillar och kan stå för. Inför varje lansering är det mycket arbete med provning av olika batcher. Sedan har jag ju både kollegor och vänner som ingår i min testpanel.
Du lämnar USA och går till Italien? Varför?
Det handlar både om att utforska mer av vinets värld samt att bredda mig. Jag har en kärlek till Italien där jag rest runt mycket. Jag ville ha ett komplement till Ruby Zin med mycket karaktär men i en annan stil.
Italien har alltid varit ett favoritland för både mat och vin och Pinot Noir är en druva jag ofta återvänder till. Och när vi landande i Italiens svar på Pinot Noir, dvs en Pinot Nero, kunde jag bara inte säga nej. Vinmakaren Pietro Dilernia i i Lombardiet passade också vår vision och strategi när det kom till framställning och smak.
Vita viner och bubbel… Är det inte dags att utforska de delarna av vinvärlden snart?
Just nu vill jag fokusera på det röda, men man ska aldrig säga aldrig.
- Fiskbullar eller pölsa? Pölsa
- Öl eller cider? Cider
- Skidsemester eller solresa? Solresa
- Hemmakväll eller krogkväll? Krogkväll
- Korvmoj eller McDonalds? Korvmoj
Vad har du på gång i vinter?
Ni hör mig som vanligt i radion och så har jag förutom Ruby Pinot Noir också lanserat ett skönhetsmärke på Ica över hela landet.
![Ruby Pinot Noir Laila Bagge](https://barrique.pqcloud.se/storage/products-images/31195/50120058_400.png)