HEM

Aktuellt

”Spriten tar inte död på coronaviruset”

Vodka, whisky och gin fungerar inte som handsprit. Systembolaget går nu ut och informerar kunderna om att deras starkvaror inte tar död på coronaviruset.
– Den har inte tillräckligt hög alkoholhalt och fungerar inte som handsprit. Den gör ingen nytta där, säger presschefen Lennart Agén till TV4.

Handsprit är en stor bristvara i hela världen i dag, många apotek har fyra veckors väntetid på en flaska handsprit. Absolut Vodka har till viss del ställt om produktionen och tillverkar handsprit i stället för vodka. Men den spriten är betydligt starkare än absolut vodka.

Systembolaget går nu ut och informerar kunderna om att deras starksprit inte fungerar som handsprit efter att ha fått många frågor.

– Det är många kunder som frågar på allvar om man kan köpa den som handsprit. Vi vill inte att någon använder den här typen av alkohol som handsprit, då det inte fungerar, säger Lennart Agén.

Vissa butiker har satt upp ett anslag om att starkspriten inte kan användas som handsprit. För att alkoholen ska vara fungerande som handsprit bör den ha en procenthalt på minst 60 procent.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar i första hand att tvätta händerna noggrant med tvål och vatten när det är möjligt. Handspriten kan vara lämpligt när du inte har tillgång till tvål och vatten.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Nya melonvodkan – perfekt för fräscha vårdrink..

Nya melonvodkan – perfekt för fräscha vårdrink..

Vårens och sommarens fräschaste vodkanyhet gör entré. Absolut Watermelon släpps med fruktiga och uppfriskande smaker – perfekt för drinkar. – Smakerna i Absolut Watermelon är naturligt utvunna, säge..

Läs mer
Gin & Tonic – elegant drink med egen dag

Gin & Tonic – elegant drink med egen dag

Visste du att den klassiska drinken Gin & Tonic har en alldeles egen temadag i Sverige? Svenska Gin & Tonic-dagen infaller den 20 april och firas av alla ginfantaster. Men hur kom dagen till..

Läs mer
Kiss släpper egen gin – perfekt till Gin &..

Kiss släpper egen gin – perfekt till Gin &..

Kiss släpper en gin som passande nog bär samma namn som bandets klassiska hitlåt från 1974. Kiss Cold Gin passar perfekt för en stark gin och tonic. – Om gin är din grej så är det den här du ska ta...

Läs mer
Fantasifulla nyheter på likörhyllan

Fantasifulla nyheter på likörhyllan

Det har hänt något i likörvärlden! Från att vara stort på 80-talet, till att ha tappat sin glans, är nu likörerna på stark frammarsch igen. På Systembolaget finns numera ett utbud av poppiga likörer..

Läs mer
Brännvin eller vodka – vad är skillnaden?

Brännvin eller vodka – vad är skillnaden?

Brännvin eller vodka – vad är egentligen skillnaden? Vodka kommer ursprungligen från Polen och började framställas redan på 950-talet. Redan då var destilleringskonsten uppfunnen och man tillv..

Läs mer
Tareq Taylor Riesling – Ett friskt vin som gör..

Tareq Taylor Riesling – Ett friskt vin som gör..

Den folkkära stjärnkocken Tareq Taylor har skrivit flera kokböcker med sina specialiteter. Matprofilen har även lanserat en egen gin, som smaksatts med myskmadra. Nu lanserar han även ett vitt vin p..

Läs mer