Vinguiden har inte provat denna flaska och därför visas ingen smakbeskrivning.
Producent: Peter Lehmann
Importör: Amka Vinimport AB
Antal ordrar: 224
Peter Lehmann Classic Riesling är en dryck med sitt ursprung i det Australienska vindistriktet Barossa. I Sverige känner vi dem framförallt för deras Shiraz-viner, men nu gör de även ett försök att sätta Riesling på kartan.
Till detta vin har de mogna druvorna hastigt skördats, vinifierats och buteljerats för att undvika en karaktär av petrolium. Resultatet är istället friska smaker av lime, mineral, balanserad syra och en doft av krispigt, gröna äpplen.
Vid servering rekommenderas det som apertift eller till lättare rätter som skaldjur, ostron, fiskbaserad sallad eller kyckling.
Mycket bra vin till skaldjur och fisk
Vinguiden har inget kommersiellt samarbete med Systembolaget utan tipsar endast om viner som finns i deras sortiment. All försäljning samt beställning sker på och genom Systembolaget.se