Åttatimmarslamm med pärlcouscous och labne

19 november 2018



Vill man ha ännu mer smak på köttet kan det marineras över natten samtidigt som yoghurten rinner av.



Kryddpasta


2 citroner
2 dl grovhackad färsk koriander
1/2 msk korianderfrön
1/2 msk spiskumminfrön
4 vitlöksklyftor
2 tsk salt
2 msk olivolja

Couscous


2 gula lökar, skivade
2 msk olivolja
2 vitlöksklyftor, tunt skivade
1 tsk mald spiskummin
300 g pärlcouscous eller moghrabiah
6 dl kycklingbuljong
50 g torkade tranbär eller mullbär
1 dl grovhackad mynta och persilja


Labne: Låt yoghurten rinna av genom ett kaffefilter över natten.

Värm ugnen till 225 grader. Riv citronskalet fint. Spara resten av citronerna till senare.

Stöt den färska koriandern i en mortel tillsammans med koriander- och spiskumminfrön, vitlök, salt och citronskal till en grov massa. Rör ner olivoljan. Stick flera hål i lammköttet med en liten vass kniv och massera in kryddblandningen i köttet.

Skär de sparade citronerna i skivor och lägg i en ugnssäker form. Lägg lammet ovanpå och häll vattnet runt om. Stek i ugnen i 30 minuter.

Sänk värmen till 125 grader. Täck formen med folie och fortsätt steka lammet i ugnen tills det är riktigt mört, ca 7 timmar. Ös köttet då och då. Ta bort folien den sista timmen.

Couscous: Fräs löken i oljan i en rymlig kastrull till den har mjuknat. Tillsätt vitlöken och stek ytterligare någon minut. Rör ner spiskummin och couscous och fräs under omrörning 3–4 minuter. Häll på buljongen och sjud på svag värme 20–22 minuter. Häll av eventuell överflödig vätska. Låt stå vid sidan av med locket på ca 15 minuter.

Smaka av om couscousen behöver mer salt och rör sedan ner tranbär och det mesta av örterna. Strö resten av örterna över lammet och servera med couscous och labne.

Tips för dig

Läs mer