Vinguiden besöker Josep Masachs – hundra år av cava i Penedès
I Penedès, strax utanför Barcelona, har familjen Masachs odlat druvor i mer än ett sekel. Här...
Tolvslaget närmar sig. Det är dags att handla det sista till firandet. Men du, glöm inte champagnen! Här kommer 8 sistaminuten-favoriter som du hittar i butik samt 3 tips på småskaligt bubbel.
Är du på jakt efter lite mer småskaligt bubbel? Här tipsar vi om tre champagner från importören Winescout, som bara finns tillgängliga att beställa via privatimport. Winescout, som grundades av Jim Nyman år 2020, har en stor kärlek för de mindre vinodlingarna i Champagne. Här tipsar de om tre fin-fina champagner.
En finstämd Blanc de Blanc med hög precision. Citrus, exotiska frukter och en del sälta tillsammans med fint integrerad ek som ger en underbar textur.

Du kan läsa mer om producenten HÄR.
Blanc de Noirs med tyngd- och komplexitet. Röda äpplen, blodapelsin, citron, rabarber och brioche i en fantastisk kombination. Balanserad med väldigt fin syra.
Du kan läsa mer om producenten HÄR.
En champagne med lite lättare kropp men med ett imponerande djup- och längd. Lätt oxidativ doft av äpplen, stenfrukter, nötighet och lite brioche. Smaken kompletterar med en nästan rökig mineralitet.
Du kan läsa mer om producenten HÄR.
Hur går det då till när man beställer via privatimport? Det är faktiskt inte så krångligt som man kan tro. På den här sidan hos Systembolaget hittar du all information om hur du går till väga.
I Penedès, strax utanför Barcelona, har familjen Masachs odlat druvor i mer än ett sekel. Här...
Letar du efter ett friskt, elegant och prisvärt vitt vin? Terre Minéral Maison Fortant Sauvignon Blanc...
Det är något i luften när högsommaren anländer och den tidiga hösten smyger sig på. En...